021-26410432
info@iqchess.ir
ساعت کاری: 9 الی 21
۰
سبد خرید شما

شطرنج آی کیو

آدرس ما
تهران، بلوار میرداماد
با ما در ارتباط باشید
​​​info@iqchess.ir
شماره تماس
(021) 26410432

10 روش برای سریع تر خواندن دروس عمومی

یادگیری سریع و موثر با 10 تکنیک فوق‌العاده

امروز میخوام 10 ترفند رو بهتون یاد بدم تا بتونید هر چیزی رو سریعتر یاد بگیرید.

1.ساندویچ خواب

10 تکنیک فوق‌العاده برای یادگیری سریع و موثر

تصور کنید یک ارائه مهم دارید و فقط یک روز برای آماده شدن زمان دارید، چه جوری در این زمان کم این حجم از اطلاعات رو یاد میگیرید؟ بیشتر افراد پشت سرهم مطالعه و نوت برداری میکنن، کل شب بیدار میمونن و ساعت ها مطالعه میکنن. اما باوجود همه این ها باز هم نصف مطالب رو فراموش میکنن یعنی بیشتر چیزایی رو که در مغزشون تلنبار کرده بودن رو اصلا به یاد نمیارن. چرا؟ چون مطالب جایی رو در حافظه بلند مدت پیدا نکردن.

شما میتونید اطلاعات بیشماری به مغزتون وارد کنید اما مغز درصد کمی از اونارو حفظ میکنه چون شما به زمان برای ذخیره اطلاعات در مغزتون نیاز دارید و مشکل مطالعه شبانه همینه. به مغزتون زمان کافی برای رمزگذاری مواردی که باید به یاد بیاره داده نمیشه. به همین دلیله که دانشمندان به جای مطالعه طولانی، ساندویچ خواب رو پیشنهاد میدن. شما باید مطالعه کنید، بخوابید و باز دوباره مطالعه کنید. ساندویچ مغز یک راه عالی برای یادگیری سریعه چون خواب کمک میکنه اطلاعات بیشتری رو حفظ کنید.

در حقیقت ذخیره سازی مطالب در حافظه یک از مهمترین کاربردهای یک خواب شبانه خوبه. وقتی شما به خواب میرید، ضمیر ناخودآگاه شما فعال و درحال ذخیره اطلاعات در حافظه بلند مدته. اما وقتی کل شب بیدار میمونین مانع یادگیری و حفظ اطلاعات میشید. و در کل به عملکرد مغزتون صدمه میزنید. خستگی مغز رو کند و ناکارآمد میکنه. پس تا 4صبح بیدار نمونید. اگه زمان کمی برای یادگیری دارید، چند ساعت مطالعه کنید. یک خواب خوب داشته باشید و دوباره صبح از جاییکه مونده بود شروع کنید.

2.تسلط از طریق تغییر

چگونه یاد بگیریم

تا حالا چیزی در مورد توهم استادی شنیدین؟ این یک تله در هنگام یادگیری چیزهای جدیده. شما چند ساعت مطالعه میکنید و بعد از یادگیری چند ترفند با خودتون فکر میکنید که به حد کافی تسلط پیدا کردین. یادگیری نقاشی مثال خوبیه. بعضی افراد بعد از کشیدن اولین نقاشی که خوب از آب در بیاد فکر میکنن یک هنرمند تمام عیارن و دیگه هر چیزی که لازم بود بدونن رو یاد گرفتن و دیگه این کار براشون ساده و حتی خسته کننده میشه. اما ساده به نظر رسیدن کاری نشانه مهارت در اون نیست. شما چیکار میکنید تا در این دام نیفتید؟

یک راه خوب برای یادگیری عالی هرچیزی تغییره. فرض کنید که مهارت کافی در طراحی چهره ها از روبرو دارید. اما کم کم این کار خسته کننده میشه و حس میکنید دیگه چیزی یاد نمیگیرید. زمانش رسیده که خودتون رو تست کنید. کافیه فقط یک تغییر کوچک در روال کار اصلیتون ایجاد کنید. از زاویه کمی متفاوت تر یک چهره رو بکشید، سعی کنید کمی سریعتر این کار رو انجام بدین و یا از ابزارهای دیگری برای نقاشی استفاده کنید. هر یک از این تغییرات جزئی میتونن به شما کمک کنند تا فرایند تمرین براتون خسته کننده و تکراری نشه. میتونید نقاط ضعفتون رو پیدا کنید و با اشتیاق بیشتری یاد بگیرید.

3.ترکیب موضوعات

چگونه یادگیری را افزایش دهیم

در سال 2008 گروهی از محققان به موضوع عجیبی در رابطه با یادگیری پی بردن. شما یک موضوع رو با مطالعه چیز دیگری سریع تر یاد میگیرید. در این مطالعه محققان از افراد خواستن تا هنرمندان رو بر اساس 6 تا از نقاشی هاشون معرفی کنند. نیمی از شرکت کنندگان نقاشی هر هنرمند رو به صورت جداگانه میدیدند. اما نیم دیگر نقاشی ها رو به صورت درهم می‌دیدند. به نظرتون کدام گروه تونستن اطلاعات بیشتری کسب کنند؟ گروهی که نقاشی هارو به صورت درهم دیدند بهتر عمل کردند، چرا؟ چون درهم آمیختن سبک ها و موضوعات مختلف باعث تثبیت اطلاعات بیشتری در حافظه شما میشه.

4.جویدن آدامس

جویدن آدامس چه فایده ای دارد

بعضی برای تازه کردن نَفَسِشون آدامس میجوند و بعضی دیگر فقط مزه نعنایی و میوه ایش رو دوست دارن. اما میدونید که جویدن آدامس به یادگیری سریعتر کمک میکنه؟ مطالعات نشان داده که جویدن آدامس مزیت هایی برای یادگیری داره. افرادی که آدامس میجوند سرحال تر هستند و استرس کمتری دارند. اولین بار در سال 2011 طی یک مطالعه افرادی رو در یک محیط پر تنش آزمایش کردند. اتاق های نامنظمی که افراد رو در آن قرار میدادند باعث ایجاد استرس در آنها و کاهش بهره وری میشد. اما حتی در این شرایط هم کسانی که آدامس میجویدند تونستن متمرکزتر باشند و هورمون استرس کمتری تولید کردند. به عبارت دیگر جویدن آدامس کمک میکنه آرام بمانید و تمرکز بیشتری داشته باشید. اما فقط این نیست.

مطالعه دیگه ای در سال 2009 نشان داد که عمل جویدن باعث هوشیاری بیشتر و افزایش توجه شما میشه. در سال 2015 گروه دیگری بیان کردند که جویدن آدامس کمک میکنه شما در هنگام کار کردن شادتر و با انگیزه تر باشید. دو مطالعه دیگر در اوایل دهه ی 2000 نشان داد که طعم های مختلف آدامس باعث گیرایی و انعطاف بیشتر مغز میشه. قطعا ده ها مطالعه دیگه در مورد مزایای این عادت ساده وجود داره. جویدن آدامس باعث میشه سریع تر یاد بگیرید، بهتر عمل کنید و بیشتر تمرکز کنید. پس دفعه دیگه قبل از شروع به کار کردن، آدامس رو فراموش نکنید.

5.آبرسانی مغز

خوردن آب چه فوایدی دارد

آیا چیزی به سادگیه یک لیوان آب وجود داره که بتونه قدرت مغزتون رو افزایش بده؟ یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که نوشیدن آب در طول آزمون تاثیر زیادی بر نمرات دانش آموزان داره. در واقع دانش آموزانی که در طول امتحان آب نوشیدند نمراتشون بهتر شد. یک معدل بالاتر به خاطر چند جرعه آب…. نوشیدن آب نه تنها در طول آزمون به شما کمک میکنه بلکه در هضم اطلاعات جدید، قدرت حافظه و حل مشکلات پیچیده هم به شما کمک میکنه. چرا؟ چون آب عملکرد مغز رو تنظیم میکنه.

اما قسمت خوبش اینه که نوشیدن آب به زمان و مکان خاصی نیاز نداره. مثلا فرض کنید روی مبل نشستید و دارید کتاب میخونید، فقط چند دقیقه زمان میبره تا برای خودتو یک فنجان چای درست کنید، اما این یک فنجان خیلی بیشتر از فقط هیدراته کردن بدنتون فاییده داره. حافظه کوتاه مدتتون رو سرعت میبخشه، حافظه بلند مدتتون رو تقویت میکنه و اشتیاق شما برای یادگیری چیزای جدید رو افزایش میده. پس هروقت خواستین مطالعه کنید، درس بخونید یا حتی پادکست گوش بدین چیزی برای نوشیدن بردارید. به من اعتماد کنید مغزتون ازتون تشکر میکنه.

6. ترکیب ابزارها

چگونه یادگیری را تقویت کنیم

آیا در هر بار مطالعه از همان روش های قبل استفاده میکنید؟ آیا برای هر آزمون از فلش کارت و کتابهای راهنما استفاده میکنید؟ اگه اینجوریه احتمالا نیاز به روشهای جدید دارید. در هنگام مطالعه سعی کنید ابزارهای مختلف رو با هم ترکیب کنید. از فلش کارت استفاده کنید، نموداربکشید، با صدای بلند اطلاعات رو بخونید. با ترکیب سبکهای مختلف باهم دیگر شما بخش های جدیدی از مغزتون رو فعال میکنید. اطلاعات حسی بیشتری ذخیره میکنید و مفاهیم رو از دیدگاههای مختلف درک میکنید. پس هربار از همون روش های قدیمی استفاده نکنید بلکه با ترکیب چند روش اطلاعات بیشتر رو سریعتر یاد بگیرید.

7.تند خوانی

تندخوانی چه فوایدی دارد

یک فرد معمولی در هر دقیقه میتونه حدود 200کلمه رو بخونه یعنی 2دقیقه برای هر صفحه. بله سریع به نظر میاد اما اونجور که به نظر میرسه چشمگیر نیست. این همون سرعتیه که مردم 100سال پیش برای خواندن استفاده میکردن. اما مشکلی که وجود داره اینه که اطلاعات موجود در جهان هر سال دو برابر میشه. پس راه حل چیه؟ ساده ترین جواب بهترین جوابه. اگه بتونید اطلاعات رو سریعتر جذب کنید، سریع تر یاد میگیرید. در عرض چند هفته میتونید یاد بگیرید که حدود 700 تا 1000 کلمه رو در یک دقیقه بخونید. قطعا نمیتونید هر چیزی که در دنیا وجود داره رو بخونید اما میتونید مقدار قابل توجهی از اونا رو بخونید

8.کاهش استرس با موسیقی

گوش دادن به موسیقی چه فوایدی دارد

بسیاری از افراد نمیتونن بدون موزیک درس بخوندنن. این افراد میگن موسیقی به افزایش بهره وری آنها کمک میکنه و تمرکزشون رو بالا میبره. اما آیا موسقی واقعا باعث میشه سریع تر یاد بگیرید؟ مطالعات نشان داده که موزیک باعث میشه ذهنتون بیشتر پذیرای اطلاعات جدید باشه. همچنین با درگیر کردن قسمت های مختلف مغز باعث تقویت حافظه میشه. اما بزرگترین مزیت موسیقی معمولا پنهان میمونه. موسقی یک آرامبخش قویه، اضطراب امتحان رو کاهش میده و احساس آرامش بیشتری به شما میده. پس شما میتونید بهتر عمل کنید. به عبارت دیگه موسیقی حال شما رو بهتر میکنه، قدرت درک و تفکر شما رو افزایش میده و به این ترتیب شما میتونید با اعتماد به نفس و بهره وری بیشتری کار کنید.

9. بخشهای کوچکتری مطالعه کنید.

چگونه مطالعه کنیم

چه اتفاقی میافته وقتی همه ی درساتون رو به صورت یکجا مطالعه میکنید؟ چقدرشو به یاد میارید؟ احتمالا خیلی کمتر از چیزی که انتظارشو داشتین. مغز انسان برای ذخیره حجم زیادی از اطلاعات به صورت یکجا طراحی نشده است. ما هر روز با محرک های زیادی روبرو میشیم، هزاران صدای مختلف رو میشنویم و میلیون ها اشکال مختلف رو میبینیم. اما حافظه بلند مدت ما خیلی کندتره. به همین دلیل تمرین کردن در بخش های کوچک، یک راه موثر برای یادگیریست. به جای اینکه کل مطالب رو در یک روز تمرین کنید، هر روز چند صفحه چند صفحه بخونید. اگه هر روز زمان کوتاهی برای مطالعه چند صفحه وقت بزارید، خواهید دید که چقدر راحتتر مطالب رو به خاطر میارید.

10.راه سخت

تکنیکهای مطالعه و یادگیری

وقتی قراره یه چیز جدیدی رو یاد بگیرید احتمالا به دنبال میانبر میگردین هرکسی دوست داره سریعترین و آسان ترین راه به خاطر سپردن هر چیزی رو یاد بگیره. اما حقیقت اینه که انتخاب راه سخت در بلند مدت کارآمدتر خواهد بود. از مطالب نوت برداری کنید، این کار خیلی کندتر و سخت تر از تایپ کردنه، اما نوشتن باعث ثبت شدن مطالب در مغزتون میشه. شاید به نظرتون وقت تلف کردن باشه چون باید یادداشت هاتون رو دوباره تایپ کنید تا به درک مورد نظر برسید. منظورم اینه که میانبر همیشه به یادگیری سریع شما کمک نمیکنه. بلکه معمولا چالش بر انگیزترین راه ها موثر ترین ها هستند.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش